Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Jakou zvolit barvu punčoch?

To je zřejmě jedna z nejčastějších otázek týkající se barev v módě. A zní určitě skoro stejně často jako: "Jaký si mám nechat udělat přeliv?"

Motto: "Punčochy jsou pověstnou třešničkou na dortu, ne dort samotný. Hodně žen dělá tu chybu, když volí příliš tmavou nebo naopak příliš světlou barvu punčoch vzhledem k celkovému barevnému ladění."

Samozřejmě, že při výběru hrají roli módní trendy, roční období a v neposlední řadě také osobní vkus (viz. výsledky našich anket). Existuje však také několik pravidel, která vám mohou s výběrem barvy trochu pomoci.

Pravidlo 1.
Punčochy by měly být ve stejném barevném tónu jako ostatní části oděvu. Rozhodně nemíchejte teplé barvy punčoch se studenými odstíny oděvu.

Pravidlo 2.
Abyste vypadala vyšší a štíhlejší měla byste sladit barvu punčoch, bot a sukně do jednoho tónu.

Pravidlo 3.
Zvolíte-li si neutrálně barevnou sukni určitě musíte v neutrálním ladění pokračovat i při výběru punčoch a bot. Příklad: černá sukně, téměř černé punčochy, černé boty.

Pravidlo 4.
Barevné punčochy pro pracovní nebo formální příležitosti by měly být hodně průsvitné. Téměř černá nebo antracitová je v každém případě vhodnější než černá.

Pravidlo 5.
Barevné punčochy by také měly ladit s ostatním oblečením nebo jej podtrhávat, ale nikoliv touto barvou zářit. Pokud vám punčochy ladí se zbytkem, budete působit vyšším a štíhlejším dojmem. Tento trik funguje obzvlášť u lomených odstínů jako je šedá, hnědá, béžová, světle hnědošedá, ale i například modravě-fialová, námořnická modř nebo rezavá - v žádném případě tento efekt nevytvoříte s červenou.

Pravidlo 6.
K výrazně barevnému oblečení volte neutrální barvu bot a s ní slaďte barvu punčoch. Příklad: červené šaty, světle hnědošedé boty a punčochy.

Pravidlo 7.
Dvoubarevné lodičky vypadají lépe když punčochy sladíte se světlejší barvou než když zvolíte tmavší z nich.

Pravidlo 8.
Velice tmavé, světlé nebo zářivé barvy punčoch a vzorování přitahují pozornost k vašim nohám.

Pravidlo 9.
Krémová nebo béžová barva punčoch se hodí k černým šatům, zvlášť v letních měsících.

Pravidlo 10.
Přizpůsobte charakter punčoch botám, které si hodláte vzít. K robustnějším botám volte také silnější punčochy nebo punčochy se vzorem, naopak ke střevíčkům jako peříčko volte jemné punčochy i jejich barvu.

Kdy volit černou?
Černá vždy vypadá elegantně a uhlazeně. Dodává nohám jasné kontury a má lehce zeštíhlující efekt. Skvěle vypadá v zimě s tmavým oblečením a jde ke téměř ke všem barvám.

Kdy se vyvarovat černé?
Je-li vaše oblečení světlé, černé punčochy mohou způsobit, že budou vaše nohy působit těžce. Když si chcete vzít bordovou nebo růžovou, zkuste raději téměř černé (tmavě šedé) punčochy. Černé punčochy byste také neměla nosit k oblečení v námořnické modré.

Proč nosit téměř černou?
Je to měkčí a často mnohem univerzálnější varianta černé (může mít buď šedé nebo hnědavé podtóny). Při vyšší jemnosti punčoch ji můžete vzít i k podstatně světlejším barvám oblečení. Je tolerantnější k tvaru nohou než černá, protože nezvýrazňuje tak ostře jejich obrysy.

Kdy nosit modrou?
Modrá barva vypadá skvěle s oblečením v námořnické modré a naopak se příliš nehodí k černému oblečení. Modré punčochy můžete nosit i k dalším barvám jako je např stříbrná a většina odstínů šedé.

Kdy nosit tělovou?
Pokud si v zimě vezmete punčochy v tělové barvě k tmavému oblečení, budou Vaše nohy nevýrazné a nebudou přitahovat tolik pozornosti. Naopak v létě tělová barva pěkně doplňuje barevnější letní oblečení. Za tělovou barvu považujte stejnou nebo o odstín tmavší než je váš běžný make-up. Pokud jste přirozeně světlejší pleti, jděte, stejně jako s make-upem o odstín níž pro zdravější vzhled.

A jeden postřeh na závěr:
Víte které chyby se ženy často při volbě barvy punčoch dopouštějí?

Nošení příliš tmavých punčoch, aby skryly nedokonalosti kůže např. prasklé žilky. Pokud totiž ostatní oblečení není alespoň stejně tmavé jako vaše punčochy, přitahujete pozornost ke svým nohám, namísto abyste ji odvracela.
V tomto případě je rada nasnadě: noste o odstín světlejší punčochy než je zbytek vašeho oděvu nebo volte delší sukně, aby zakryly co má být zakryto.