Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Jak zvolit správnou velikost punčoch?

Volba správné velikosti je u punčoch důležitá - jak pro váš dobrý pocit z jejich nošení, tak pro výsledný dojem. Co hrozí?

Příliš velké punčochy budou vytvářet nehezkou "rezervu" kolem vašich kotníků a pod koleny, samodržící punčochy mohou sklouzávat díky velkému obvodu okraje.

Příliš malé punčochy vám budou napínat podvazky a stahovat pás dolů. Samodržící punčochy zase mohou sjíždět. Okraje punčoch se mohou zařezávat do stehen a vytvářet neestetické vlny i na štíhlých nohou. V důsledku vysoké napjatosti pleteniny se výrazně zvýší náchylnost punčoch k poškození.

Jak na to.

Pro maximální pohodlí je důležité vybrat správnou velikost v souladu s tabulkou velikostí od výrobce. Pozor na punčochy vyráběné pouze v jedné velikosti. Toto označení neznamená, že punčochy vyhoví všem velikostním požadavkům! Čtěte proto vždy pozorně jaké jsou mezní velikosti pro jejich použití a jste-li na hranici tohoto intervalu, raději sáhněte po jiných punčochách.

Pokud je vaše výška na hranici dvou velikostí, bývá obecně lepší zvolit tu větší. Přesněji řečeno: zvolte větší velikost, jestliže vaše nohy jsou normálně štíhlé nebo silnější (upřímnost se vyplácí :-)), pokud jsou vaše nohy výrazně štíhlejší, volte naopak menší velikost. Toto platí pro pružné (strečové) punčochy, které mohou vykompenzovat vyšší nároky na šířku zkrácením nebo naopak. V případě nestrečových punčoch je nutné zvolit podle dalších kritérií viz dále.

Kdy hraje správná volba velikosti největší roli?

Největší pozornost při volbě správné velikosti věnujte především u nestrečových punčoch, speciálně u punčoch označených jako fully fashioned, u většiny punčoch ze 100% nylonu a také punčoch se zesílenou patou (často bývá udávána spolu s výškou, také velikost chodidla). Naopak u punčoch, jejichž složení vykazuje obsah pružných vláken (např. Lycry), můžete počítat s určitou tolerancí díky celkové pružnosti. Lycrové punčochy s leskem však neberte o mnoho větší, protože pro dosažení maximálního lesku je potřeba, aby se lycrové vlákno více napnulo.

Doporučení na závěr.

Každý výrobce chápe strategii rozdělení velikostí punčoch trochu jinak, a to bez ohledu na případnou shodu ve značení nebo velikostních intervalech. V tomto ohledu se tedy vyplácí věrnost osvědčeným druhům a velikostem. Tuto strategii volí i většina našich stálých zákazníků (občas je však těžké odolat pokušení a nevyzkoušet některé novinky, že?).